Mediacja administracyjna

Mediacje – sposób na niekorzystną decyzję administracyjną!

📌Mediacja administracyjna to doskonały sposób na rozwiązywanie problemów z urzędami.

📌 Mediacja administracyjna nic nie kosztuje, choć z pewnymi wyjątkami, i można ją wszcząć nawet w trakcie trwania sprawy.

📌O rozstrzygnięcie sporu w drodze mediacji może wystąpić zarówno organ, jak i petent – bez względu na to, czy jest nim przedsiębiorca, czy zwykły obywatel.

Jak to wygląda w praktyce?

– Załóżmy, że spór dotyczy garażu, który Kowalski wybudował na swojej posesji, nie uzyskawszy uprzednio zezwoleń. Nie zgłosił takiej inwestycji do nadzoru budowlanego. No i uprzejmy sąsiad na niego doniósł. Procedura wygląda w ten sposób, że Inspektor Nadzoru Budowlanego wydaje postanowienie o tym, że taki garaż został postawiony bez zezwolenia i teraz musi być albo rozebrany, albo Kowalski ma zapłacić opłatę legalizacyjną.

Te opłaty bywają dotkliwe, a Kowalski ma na tyle zaawansowaną inwestycję, że nie opłaca mu się rozbierać budynku, natomiast na opłatę legalizacyjną pieniędzy nie ma. I zaczyna się problem, co z tym zrobić. W takich sytuacjach petenci najczęściej wnioskują o umorzenie całości lub części płatności albo rozłożenie na raty. Takie sprawy, gdzie organ administracji ma możliwość działania uznaniowego, w tzw. luzie administracyjnym, nadają się do mediacji. Wtedy mediator razem z Kowalskim i przedstawicielami organu dochodzą do tego, jak ta płatność ma być zrealizowana.

Zapraszam do lektury całego artykułu:

https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/mediacja-sposob-na-niekorzystna-decyzje-administracyjna,128106.html?fbclid=IwAR3xIDDkdZ1U6G-MIjzlo58HOsRN6iqBSjgv5uVv6iBjTOvL3io0Ld7GIKs

Dodaj komentarz

Close Menu
zadzwoń